Nowy regał w pracowni

Tym razem bardziej techniczny projekt, wynikający z potrzeby zorganizowania wokół siebie ładu. Podczas pracy lubię mieć wszystko pod ręką, a tym czasem część rzeczy miałem poupychanych w różnych miejscach, co ograniczało przestrzeń i trudniej było znaleźć cokolwiek. Za chwilę naprawię ten problem 🙂 –  będę budować regał do pracowni.

Jakie mają być cechy regału? Przede wszystkim powinien być pojemny i wytrzymały, oczywiście zrobiony na wymiar i pomysłem. Zatem cechy już mamy. A z czego go zrobimy? W miarę możliwości z tanich, ale wytrzymałych materiałów takich jak kantówki sosnowe i płyta OSB.

Wykonuję pomiar miejsca, w którym ma stanąć mebel, i określam jego wymiary 120cm szerokości x 46cm głębokości i 2m wysokości.

Przygotowuję listę zakupów:

  • kantówki do konstrukcji o rozmiarze 6x3cm
  • osb
  • wkręty

Cztery całe kantówki będą stanowiły boki regału. Wyłącznie wyrównuje ich długość.

Z pozostałych wycinam 10 odcinków po 40cm każdy.

Składam coś na wygląd drabiny – będzie to bok regału. Wcześniej należy dokładnie zaznaczyć miejsce położenia szczebli, tym samym wyznaczym wysokość półek na 40cm.

Powtarzam czynność i składam drugą taką samą drabinę.

 Boki regału łączę na stałe z garażem kilkoma długimi wkrętami. Ten zabieg da mi pewność, że mebel będzie mocno przytwierdzony do garażu, co zlikwiduje ryzyko jego przewrócenia.

Za pomocą dwóch belek poziomych, które umieszczam na dole i w połowie regału, łączę boki mebla tym samym stabilizując go.

Dalej wykonuję podpórki dla półek z cienkiej listwy 3x2cm.

Konstrukcję maluję impregnatem pod kolor garażu. W zupełności wystarczy jedna warstwa, ponieważ regał nie będzie wystawiony na działanie czynników atmosferycznych.

Zamawiam płytę OSB pociętą na wymiar 120×40. Płyty wkładam na swoje miejsca i przykręcam 4 wkrętami do reszty konstrukcji.

 

Podsumowanie:

Projekt prosty, techniczny, nieskomplikowany do szybkiego wykonania po dobrym zaprojektowaniu. Zanim wziąłem się za jego budowę chciałem kupić temu podobny w markecie, ale…  za zbliżoną cenę markety oferują regał znacznie mniejszy, plastikowy, o bardzo złej stabilności i wątpliwej wytrzymałości. Te lepsze są zwykle z o metalowe i wytrzymałe  – jednak nie pasował mi do wystroju 🙂 DIY rządzi !!

Koszty:
8 kantówek 6cm x 3cm x2m  – 63zł
1x płyta OSB 6mm z usługą cięcia – 64zł –
garść wkrętów – ok. 5zł
SUMA 132zł

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *