Jak zrobić skrzynie ogrodową ?? DIY

WIOSNA to czas, w którym co ranek budzimy się z większą energią do życia. Jak tylko mocno świecące słońce wpada do domu to chcę się wstawać i nieważne, że jest 5 rano 🙂 Wtedy też otwieram szeroko drzwi na taras i poszerzam swój salon o ogródek – a tam… leżąca gdzieś łopata, miotła do tarasu, ziemia do kwiatków, wąż ogrodowy, doniczki – OMG.  Trzeba to wszystko gdzieś schować. I wtedy zrodził się pomysł na zrobienie skrzyni ogrodowej.

Pokażę Wam jak ! 

Podstawę skrzyni będzie stanowić euro paleta, która mi została po materiałach budowlanych. Taką samą możecie kupić na składach lub dostać od miłego sąsiada 😉
Przecinam paletę tak, aby miała wymiar 120cmx60.


Przycinam kantówki 3cmx3cm na długość 60cm i montuję je kątownikami 90st do palety.

Skrzynię obijam deską boazeryjną o grubości 1,6cm z pióro wpustem. Po ich przykręceniu skrzynia zyskuje stabilność. Między czasie Leon przeprowadza próby wytrzymałościowe, i akceptuje projekt dodając od siebie kilka poprawek.


Teraz wieko – składam ramiak z desek o szerokości 10cm, a środek zabijam boazerią.
Wieko ze skrzynią łączę przy pomocy sznura z juty. Uchwyt do otwierania również jest ze sznura.
Na rogi przyklejam kątowniki, które zamaskują wkręty, którymi mocowałem boazerię.

I ostatni etap – malowanie impregnatem koloryzującym.

Pierwsze malowanie – pokrywam skrzynie równomiernie impregnatem.
Drugie malowanie – drugi raz maluję tylko krawędzie  i cieniuję suchym pędzlem, aby uzyskać efekt przetarcia czy gradientu.

Efekty są widoczne od razu !

Podsumowanie:

Podobną skrzynię możecie kupić w markecie budowlanym – zwykle są wykonane z tworzywa sztucznego (imitacja ratanu lub desek). W sieci znajdziecie również skrzynie drewniane, ale często z racji dużych gabarytów są wysyłane w częściach do samodzielnego złożenia, a nawet malowania. Możecie również zrobić ją samemu, i mieć z tego masę satysfakcji. Skrzynię wykonałem w zeszłym roku, obecnie drewno zaczęło delikatnie pękać, pojawiły się obicia. To nadaje drewnu autentyczności, myślę, że za kilka lat będzie wyglądać jeszcze lepiej.

 

Koszty:

EPAL – 0 zł

Impregnat koloryzujący 1L – 25 zł

Boazeria 4m2 – z końcówki serii w markecie  – 63zł

Kantówka 2m 3×3 – 8zł

Sznur z juty 2m – ok. 5zł

Deski 3m 10×10 – ok. 15zł

SUMA: 116zł

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *