Komoda w stylu loft na nogach hairpin

Szczególnym źródłem moich inspiracji jest serwis Pinterest. Tam odnajduję tam kolejny przedmiot mojej fascynacji.

źródło: Pinterest

Niebywała prostota i styl zainspirowała mnie do stworzenia czegoś podobnego. Nie czekając zbyt długo nakreśliłem swoją wizję konsoli i określiłem jej wymiary.

120cm długości

30cm głębokości

47cm wysokości (24cm +23 nogi)

Następnie dobrałem materiał – decydując się ponownie na drewno sosnowe. Zacząłem szukać nóg typu hairpin. Zbiegiem okoliczności spotkałem ślusarza, który mieszka kilka kilometrów ode mnie, i za rozsądną sumę robi na wymiar elementy stalowe.

 

Szczerze polecam jego wyroby:

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=6959619

Zamówiłem materiał:

  • 3 płyty z klejonki sosnowe o wymiarach 120x30x1.8
  • 1 deska 2,6m x 10cm x1.8cm

W projekcie założyłem, że nie będę używał wkrętów i mebel poskładam na kołkach i kleju – czym chciałem poćwiczyć swój warsztat – ponieważ nie jestem stolarzem 🙂

Z blatami nie było prawie pracy prócz przeszlifowania i malowania. Boki chciałem natomiast zrobić grubsze, ponieważ mebel wydawał mi się stabilniejszy. W tym celu z deski zrobiłem klejonkę, a później pociąłem na odcinki 30cm – żeby pasowały do głębokości komody.

Przed złożeniem wszystkie elementy zabejcowałem na dąb i położyłem 2 warstwy lakieru bezbarwnego.

Po wyschnięciu zrobiłem otwory na kołki – mając do dyspozycji jedynie metr, kątownik i wiertarkę. Tu precyzja nawiertów musiała być duża, aby dziury na kołki idealnie się pokrywały. Niestety nie udało mi się to tak jak chciałem… musiałem robić dodatkowe nawierty, żeby skorygować błąd – w tym przypadku nawet 1-2mm robi ogromną różnicę.

Komodę zakołkowałem i skleiłem. Pozostałem w zaciskach na następne 24h.

Odebrałem od ślusarza nogi – piękne wykonane z surowej stali, pod delikatnym kątem i z podkładkami na filc. Połączyłem je z drewnem.

.. i komoda w stylu loft gotowa.

Jak się prezentuje?

 

 

Podsumowanie:

Projekt nie okazał się łatwy – największą trudnością jak wspomniałem było kołkowanie, które spowodowało, że krawędzie nie zeszły mi się idealnie. Łatwiejszym i dokładniejszym sposobem byłoby połączenie elementów na wkrętach. Nogi zostawiłem surowe – bo taki mi się spodobały – być może kiedyś pomaluje je czarnym lakierem.

 

Koszty:

płyta 120x30x1.8 * 3 sztuki * 21zł = 63zł + (15zł przsyłka)

Deska 2.6m x 10cm x 1.8 = ok. 15zł

bejca 30zł

lakier 25zł

nogi hairpin 4szt * 30zł = 120zł

 

SUMA 253zł

3 komentarze “Komoda w stylu loft na nogach hairpin”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *